понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot alias żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Żywopłoty na ogól spełniają funkcje ogrodzenia, tymczasem często służą tez za ozdobę. Zazwyczaj takie ogrodzenie z PCV stawia się w słonecznych elementach, w których prędko wzrastają oraz silnie się zagęszczają. Co niemiara uroku maja tez takie żywe ogrodzenia, które prowadza przez cieniste katy skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina gałązek względnie kwiatami komponują zajmujące wzrok obrazki, zaś ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer obok takiego parkanu wycisza i odpręża.


Projektując plot z żywopłotu, powinno się uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie panują w skwerze, również nasze preferencje oraz czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o zwykłym pokroju same rosną, nierzadko także bujnie kwitną, lecz potrzebują również wiele miejsca. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie plastikowe zdołają być nadzwyczaj wysmukłe, chociaż trzeba je cyklicznie wycinać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty nabycia roślin na parkan.Jest zatem nad czym się zastanawiać, albowiem takie ogrodzenie tworzy się na lata, czasem nawet na pokolenia.


Zazwyczaj wystarczający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on dużo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie rośnie,
•cyklicznie podcinany schludnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek tworzy nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga połyskująca - jesienią wspaniale się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się użytecznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony ogrodu, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Bardzo wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie z Winylu stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posesji. Jeśli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe plot było niesłychanie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий