среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało biegłym ślipiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachetki te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało fachowym okiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, lekkiej obróbce i względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi lub wstępnie obrabia, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy ogrodzenia z Winylu na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Prócz substancji zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor kamieni na ogrodzenia z PCV na ogrodzenie i furtę ze sztachet, przybierają one wtenczas rozmaite atramenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż wycina się największe bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno też siekać na sześciany o równych konturach, używane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z Winylu stosuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenia z plastikuz Bolkowa na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa. Nadają się jednak po największej części do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku oraz naszych zamiłowań forma kamiennych tafel może być rozmaity – od łamanych, nierównych, aż po pionowo przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki i ogrodzenie z plastiku na plot i bramę ogrodzeniowa tworzy się z kamieni różnorodnego zarysu, ułożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z kawałeczków o nieregularnych zarysach, wypada je odpowiednio zestawiać tzn. tak, żeby kształt każdego kolejnego integrował się z poprzednim. Żeby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają również mchem i glonami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Sprofilowane fabryki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, żeby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий